تبلیغات
صبا - اطلاعات و فایلها را در درون فایلی دیگر مخفی کنید
صفر [کد 2 ] : 570000
صفر [کد 3 ] : 485000
صفر [کد 4 ] : 410000
صفر [کد 5 ] : 410000
صفر [کد 6 ] : 385000
صفر [کد 7 ] : 355000
صفر [کد 8 ] : 345000
اعتباری [919] : 75000
تالیا : 50000
ایرانسل[دائمی] : 150000
ایرانسل[اعتباری] : 29000
کارکرده [کد 1] : 560000
کارکرده [کد2] : 440000
کارکرده[ کد 3] : 395000
کارکرده [ کد 4] : 325000
کارکرده [ کد 5] : 335000
کارکرده [کد 6] : 320000
کارکرده[کد 7] : 310000
کارکرده [کد 8] : 300000
کل بازدیدها : 3
كل نظرات:
تعداد پست ها :
ایجاد صفحه: - ثانیه

----------

حتما با نوعی از جوهر که بیشتر در اسباب بازی فروشی ها با نام جوهر نامرئی عرضه می شود آشنائی دارید، همان نوع جوهری که خودمان در کودکی با آن پیغامی را می نوشتیم و سپس تا نوع خاصی از نور را به آن نمی تاباندیم قابل رویت نبود، بد نیست بدانید به این تکنیک که به منظور مخفی کردن پیغام ها و اطلاعات خاصی در دوره های مختلف از آن استفاده شده است steganography می گویند. اما با دیجیتالی شدن پرونده ها و اطلاعات در عصر حاضر به کار گیری تکنیک steganography  به صورت دیجیتالی نیز امکان پذیر شده است و ابزارها و نرم افزارهای بسیاری تولید شده اند که امکان مخفی نمودن اطلاعات و فایلها را در درون فایل دیگری فراهم می آورند، تا فقط کسانی که لازم است و اطلاعات کافی دارند به آن فایل و اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

حتما با نوعی از جوهر که بیشتر در اسباب بازی فروشی ها با نام جوهر نامرئی عرضه می شود آشنائی دارید، همان نوع جوهری که خودمان در کودکی با آن پیغامی را می نوشتیم و سپس تا نوع خاصی از نور را به آن نمی تاباندیم قابل رویت نبود، بد نیست بدانید به این تکنیک که به منظور مخفی کردن پیغام ها و اطلاعات خاصی در دوره های مختلف از آن استفاده شده است steganography می گویند. اما با دیجیتالی شدن پرونده ها و اطلاعات در عصر حاضر به کار گیری تکنیک steganography  به صورت دیجیتالی نیز امکان پذیر شده است و ابزارها و نرم افزارهای بسیاری تولید شده اند که امکان مخفی نمودن اطلاعات و فایلها را در درون فایل دیگری فراهم می آورند، تا فقط کسانی که لازم است و اطلاعات کافی دارند به آن فایل و اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

نیازی نیست دوره های جاسوسی و اطلاعاتی دیده باشید تا بتوانید از تکنیک مذکور به شکل مطلوبی بهره ببرید، ابزارهای رایگان بسیاری برای کامپیوترهای شخصی ارائه شده است که با استفاده از آنها می توانید اطلاعات سری تان را در درون فایلهای تصویری، HTML یا PDF و یا MP3 و... بگنجانید، چه به منظور تفریح و حیرت زده کردن دیگران و چه با هدف مخفی کردن چیزی از دید کسانی که نباید آن را ببینند.

چرا Stego؟

Stego از تکنیک های رمزنگاری یا encryption محبوب تر است، وقتی اطلاعاتی بر اساس علائم و یا الگوریتم معینی رمزنگاری می شوند در صورتی که اطلاعات رمزنگاری شده به دست فرد غریبه ای بیافتد احتمال دارد وی بتواند به کشف رمز آنها بپردازد اما در تکنیک steganography اطلاعات در مقابل چشم سایرین قرار دارند ولی تنها کسانی قادر به دیدن آنها هستند که از وجودشان آگاهی قبلی دارند. حتما آن ضرب المثل قدیمی را به خاطر دارید که می گوید اگر می خواهی کسی چیزی را پیدا نکند آن را جلوی چشم بگذار!

اما در ادامه می خواهیم در به صورت عملی یک فایل را درون یک تصویر مخفی نمائیم. "^_^"


معرفی Hide in Picture و چند ابزار دیگر

ابزار رایگان Hide in Picture می تواند فایلها و پیغامهای شما را در داخل تصاویر با فرمت bmp یا همان بیت مپ مخفی نماید و از آنها با استفاده از یک کلمه رمز محافظت کند. رابط کاربری Hide in Picture بعد از اینکه یک تصویر به منظور steganography یا برعکسش یعنی رمز گشائی به آن بدهید مشابه تصویر زیر خواهد و با استفاده از کلید Hide file in picture می توانید یک فایل را در تصویر مورد نظرتان مخفی نمائید و برعکس آن با استفاده از  Retrieve file from picture فایل مخفی شده درون یک تصویر را باز کنید. ^_^

 

رابط کاربری ابزار مذکور به حدی ساده است که فکر می کنم اصلا نیازی به توضیح بیشتر نداشته باشد اما در تصویر بالا یک فایل مخفی شده است که درون آن یک پیغام ویژه وجود دارد، ببینیم چه کسانی می توانند آن را کشف نمایند! محض راهنمائی پسوردی که برای دسترسی به فایل مخفی نیاز دارید updateblog.net است. ;-) (تصویر مذکور کمی سنگین است و به همین علت ممکن است به درستی برای شما لود نشده باشد لذا می توانید آن را با رفتن به اینجا ببینید و دریافت کنید)

ناگفته نماند ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند فایلها را در درون فایلهایی دیگر و با فرمتهای دیگر مخفی کنند، مثلا wbStego می تواند فایلها را در درون فایلی با فرمت PDF یا HTML و یا bitmap مخفی و آشکار نماید. mp3stego نیز می تواند متون را در داخل فایلهای MP3 مخفی کند. در اینجا هم تعدادی نرم افزار دیگر برای steganography در محیط ویندوز معرفی شده است و البته چون من وقت نداشتم همه آنها را تست کنم مسئولیت استفاده از این ابزارها به عهده ی خود کاربر است.

استفاده از خطوط دستور به منظور steganography (ویژه خوانندگان دائم آپدیت بلاگ)

اما برای کسانی که با خطوط دستور راحت هستند و قبلا هم مباحث خطوط دستور در این وبلاگ را دنبال کرده اند می توانند steganography را با استفاده از فرمتهایی خاص توسط خطوط دستور انجام دهند. با استفاده از خطوط دستور می توانید یک فایل Zip را در درون یک فایل تصویری با فرمت gif مخفی نمائید.

چگونه چنین چیزی ممکن است؟ چنین چیزی ممکن است چون فایلهای با فرمت gif کلیه اطلاعاتشان را در بخش header خود ذخیره می کنند و فایلهای با فرمت zip کلیه اطلاعاتشان را در بخش footer. لذا ابزارهایی که فایلهای gif را می خوانند آنها را از ابتدا شروع به خواندن می کنند و ابزارهایی که فایلهای zip را می خوانند آنها را از انتها شروع به خواندن می کنند. با توجه به آنچه گفتیم معمای مخفی شدن یک فایل zip در درون یک فایل gif به سادگی حل شده است.

حالا چطور اینکار را با خطوط دستور انجام دهیم؟ فرض کنید دو فایل داریم یکی Source.gif که فایل gif ما است و دیگری Source.zip که فایل zip ماست و می خواهیم آن را در فایل اول مخفی نمائیم و یک فایل واحد با فرمت gif به دست آوریم. هر دو فایل را در یک دایرکتوری میگذاریم و همانطوری که در مباحث قبلی آمورش دادیم خط دستور را به دایرکتوری حاوی فایلها هدایت می کنیم و سپس در ویندوز دستور زیر:

copy /B source.gif+source.zip target.gif

و در لینوکس دستور زیر را وارد میکنیم:

cat source.zip >> source.gif

این روش یک اشکال دارد، برای بازخوانی فایل zip مخفی در فایل gif بایستی از یک ابزار که فایلهای zip را می خواند استفاده نمود و فایل gif را با آن باز کرد تا به فایل مخفی در درونش دسترسی پیدا نمود، مشکل اینجاست که برخی از ابزارهایی که فایلهای zip را می خوانند قادر به رمز گشائی فایل gif ما نیستند مثلا من با Seven zip که ابزاری رایگان است امتحان کردم و به جواب نرسیدم ولی با WinRAR به راحتی فایل gif را رمز گشائی کردم و به فایل zip مخفی شده در آن دسترسی پیدا کردم.

برای امنیت بیشتر می توانید برای فایل zip قبل از مخفی کردنش پسورد نیز بگذارید ^_^.

کاربردهای Stego

حالا شما می دانید Stego چیست و حتی می توانید این تکنیک را خودتان به شخصه اجرا نمائید اما بد نیست برخی از کاربردهایش را هم بدانید.

  • فرض کنید یک نفر فایل PDF یا تصویری که حقوق معنویش متعلق به شما است را بدون اجازه مورد استفاده قرار دهد و خودش را مالک آن بداند، شما می توانید با تکنیک های Stego اطلاعات کپی رایت مرتبط به خودتان را در آن مخفی نمائید و سپس به موقع مالکیتتان را بر فایل مذکور به اثبات برسانید!
  • برای جا به جا کردن اطلاعات و پسوردها بر روی شبکه های غیر امن Stego یک شیوه ی ایده آل است.
  • وقتی بخواهید یک پیغام رمز یا یک فایل را مخفیانه در یک محل عمومی مثل انجمن های اینترنتی یا همان فوروم ها در مقابل چشم دیگران و بدون اینکه متوجه شوند به دست عده یی خاص برسانید!
  • و البته برای هیجان زده کردن دیگران و اینکه نشان دهید شما چه چیزهایی خفنی بلدید نیز بد نیست ;-).

بر گرفته از سایت updateblogلینك مطلب نظرات [] 
نوشته:صبا ساعت:01:02 ق.ظ  تاریخ:سه شنبه 23 بهمن 1386